آرمان جامعه شناسی

ارائه کتاب, مقاله, پرسشنامه, پروپوزال, پایان نامه,انجام سفارشهای تایپ, ترجمه و,,,

اطلاعیه فروشگاه

با سلام. جهت هرگونه سوال و پیشنهاد با ایمیل زیر در تماس باشد. با تشکر. socioarman@gmail.com

پایان نامه بررسي جامعه شناختي توسعه تكنولوژي و صنعت نفت ايران

پایان نامه بررسي جامعه شناختي توسعه تكنولوژي و صنعت نفت ايران

این پایان نامه در دوره دکتری دانشگاه تهران انجام شده است.220 صفحه در فرمت WORD.

پيشگفتار

با برخورد مته حفاري «ژرژ برنالد رينولدز»، سرپرست عمليات حفاري نفت دارسي در کنار بقاياي تاريخي مسجد سليمان  به مخزن نفت، اولين «شرکت شهر» نفتي ايران در 5 خرداد1287 متولد شد. به اين ترتيب با کشف ميادين نفتي در مسجدسليمان ، اين نقطه به عنوان اولين مکان پيدايش و توسعه صنعت نفت ايران ثبت گرديد. پس از آن آبادان ، لالي،هفتگل و... نيز به جرگه شرکت شهرهاي نوين ايران پيوستند و سيماي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي متفاوتی را در بخشی از کشور ايران پديد آوردند. اين امر ممكن نمي شد مگر به مدد تکنولوژي جديد به كاربسته شده در صنعت نفت؛ تكنولوژي و صنعتي كه خود يکي ديگر از مظاهر مدرنيته و انقلاب صنعتي بود وبا اطراق در مناطق جنوبي کشور، سيماي متفاوت و کاملاً جديدي را به همراه آورد.

در واقع بناي اصلي شرکت شهري مانند مسجد سليمان با ايجاد کمپ اکتشافي نفت در سال 1908 براي کارگران بومي و عمدتاًَ خارجي در اين منطقه گذاشته شد. اين منطقه در قلب سرزمين بختياري قرار داشت و تنها در فصل زمستان با ورود عشاير بختياري فعاليت انساني در آن آغاز مي شد و با پايان زمستان و عزيمت عشاير کوچ رو خالي از سکنه مي شد(مجله مشعل، 1383).

در اوايل قرن سيزده هجري ورود امتياز داران انگليسي و استقرار صنعت نفت توسط آنها در اين منطقه، چهره عشايري سنتي منطقه را با فعاليت هاي جديد متحول مي سازد. راه هاي شوسه و نيز راه آهن ( اولين راه آهن کشور)، اين منطقه را از انزوا خارج مي کند و وسايل جديد حمل و نقل و اتومبيل هاي باري و سواري در اينجا به کار مي افتند، کارخانه برق تاسيس مي شود و توسعه مي يابد و وسايل خانگي، مواد غذايي و پوشاک از خارج وارد اين مناطق مي گردد و خانه سازي و توسعه و عمران شهري روز به روز بيشتر مي شود.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 12,200 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
dissertation_422758_4987.zip7.2 MB