آرمان جامعه شناسی

ارائه کتاب, مقاله, پرسشنامه, پروپوزال, پایان نامه,انجام سفارشهای تایپ, ترجمه و,,,

اطلاعیه فروشگاه

با سلام. جهت هرگونه سوال و پیشنهاد با ایمیل زیر در تماس باشد. با تشکر. socioarman@gmail.com

پایان نامه حافظـه جمعـي و روايـت

پایان نامه حافظـه جمعـي و روايـت

این پایان نامه در دانشگاه تهران و در مقطع دکترا و به روش تحلیل گفتمان انجام گرفته است. دارای 288 صفحه WORD.    

جهان ذهن انساني و جهان واقعيات اجتماعي تنيده در خاطرات است. با حذف فرضي حافظه، از تصور «خود» و «جامعه» چيزي باقي نمي‌ماند. از فرايند «احساس خود» گرفته تا جريان «بازانديشي در خود»، حافظه و تعاطي خاطرات بي وقفه در كارند. بند بند تعاملات اجتماعي به سر نخ حافظه بند است و بدون حافظه، گروه‌ها اعم از خانواده، دوستان، حكومت، سازمان‌ها، گروه‌هاي قومي و يا هر جمع ديگري نه مي‌توانند يكديگر را بشناسند و نه مي‌دانند كه چرا و چگونه با هم كنار بيايند، از هم كناره بگيرند، بجنگند يا آشتي كنند.

زماني «سارتر» دليل برگزيدن شكل رمان براي بيان ايده‌هاي خود را ظرفيت خردمندانه‌تر اين شكل ادبي در عالم انديشه در مقايسه با شعر، ابراز كرده‌بود، اما با اين همه تاكيد داشت كه شعر همچون هوا ضروري است. (سارتر 1363). بر اين قياس مي‌توان گفت كه هر چند كنش‌هاي بخردانه و حتي نابخردانه انسان به بسا چيزهاي قابل لمس‌تر از حافظه معطوف است، اما اتمسفر اين جهان، حافظه است و خاطره؛ خاطراتي كه عقب مي‌روند و جلو مي‌آيند، حذف مي‌شوند و خلق مي‌شوند، جايگزين مي‌شوند، و شبكه مي‌يابند. و در بطن اين شبكه است كه انسان مي‌انديشد، عمل مي‌كند، تنفر مي‌ورزد يا دوست مي‌دارد.

زماني اگوست كنت گفته بود: «انسان از انديشيدن و حتي عمل كردن نيز خسته مي‌شود، اما از دوست داشتن خسته نمي‌شود.» (به نقل از آرون 1366: 152) ظاهراً چنين است، اما به هر حال اين هر سه وجه انديشه، كردار و احساس، بدون حافظه نه تنها هيچ «معنا»يي نخواهند داشت بلكه متوقف خواهند شد. اين همه به معناي تقليل تمامي پديده‌هاي اجتماعي و به ويژه پديده‌هاي عيني به مقوله «حافظه» نيست و نبايد باشد، اما اگر افرادي را كه دچار فراموشي يا جنون شده و در يادآوري تمامي يا بخشي از گذشته‌شان ناتوانند و يا قادر به خلق خاطرات جديد در زندگي‌شان نيستند در نظر آوريم، آنگاه كاملاً مي‌پذيريم كه زندگي بدون خاطره و ارتباط اجتماعي بدون حافظه تا چه حد «جهان» را به عنوان يك چيز با معنا متوقف مي‌كند. حداقل، جهاني كه ما يادآورندگان در آن زندگي مي‌كنيم يا براي خود ساخته‌ايم، اما به هر حال تنها جهاني است كه به عنوان جهان اجتماعي مي‌شناسيم!


 

 


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 14,200 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
HAFEZEYE-JANEI_442682_7067.zip318.5k